HOKKAIDO & SMOOTH COLLIE

VOLHARDOVY TESTY / VOLHARD´S PUPPY APTITUDE TEST

28.07.2017 18:24

 

All puppies are certified - Volhard´s Puppy Aptitude Test (PAT) - judge Mrs. Dana Havlová

 

Poslední společná akce, než se štěňátka Yuki a Gora z našeho aktuálního vrhu "C" rozjedou do nových domovů, je provedení osobnostních testů podle Volhardovy metody (Volhard´s Puppy Aptitude Test - PAT - www.volhard.com/). Proběhla podle plánu dnes, ve 49. dni života štěňátek a všechna štěňátka si vedla velmi dobře. Už se asi opakuji, ale každé štěňátko opět potvrdilo můj odhad jeho povahových vlastností. Zkoušející již tradičně byla Mgr. Dana Havlová, rozhodčí výkonu psů, dlouholetá chovatelka a cvičitelka. Štěňátka velmi chválila, jak se každé snažilo splnit zadaný úkol nebo se vyrovnat se zátěžovou situací, která jim byla připravená. Každý majitel již má ze zkoušky vystavený protokol se záznamem, jak se které štěňátko v jednotlivých situacích chovalo.

Pozitivní na této akci je, že potvrdila vyrovnanost výkonu všech štěňátek s přátelskou a nebojácnou povahou.

 

Puppy Aptitude test poskytuje všeobecný obraz osobnosti každého štěněte ve vrhu, jeho pracovních předpokladech a ochoty spolupracovat s člověkem. Význam testů je v pochopení chování štěněte, které je třeba sledovat, měnit, anebo naopak podporovat. Výsledky těchto testů nám pomáhají vybrat štěně pro daný účel a prostředí, čímž se minimalizuje riziko jeho nesprávného rozvoje a formovaní osobnosti. Věřím, že je to pro majitele štěňátek významný krok k tomu, aby sžívání štěňátka s novým prostředím a novou rodinou bylo co nejpřirozenější.

 

Testují se tyto projevy:

A. OSOBNOSTNÍ TESTY                                                             B. TEST PRACOVNÍCH VLOH

1. Sociální náklonnost                                                              1. Aportování

2. Následování člověka                                                             2. Citlivost na dotek

3. Omezování svobody                                                              3. Citlivost na zvuk

4. Společenská dominance                                                       4. Citlivost na pohyb

5. Dominance při přenášení štěněte                                        5. Vyrovnanost povahy

 

Štěňata se testují jednotlivě, bez přítomnosti sourozenců, v prostoru, který je nerozptyluje a neodvádí pozornost. Podmínkou testu je, aby zkoušejícím byla pro štěňátko cizí osoba, kterou nezná, tj. nesmí testovat chovatel. Navíc je nutné zachovat jednotný a nezaujatý přístup k testování štěňat celého vrhu. Z tohoto důvodu testy provedla rozhodčí a poradce chovu jiného plemene, aby byla zaručena nestrannost nejen vůči jednotlivým štěňatům, ale i vůči plemeni jako takovému. V tuto chvíli nešlo o hodnocení exteriéru, ale povahy každého štěňátka.

 

Včera jsme měli také poslední velkou akci na veterinární klinice. Štěňátka dostala své první očkování a pak je čekalo vyšetření u očního specialisty, paní doktorky Míkové, ze kterého mají všichni také vystavený svůj protokol. V tuto chvíli naše společná cesta pomalu končí. Připravuji všem štěňátkům jejich dokumentaci a výbavičku na cestu do nových domovů. Také sedím na dece, obklopená štěňaty, která se dožadují pohlazení .... a začínám pomalu ronit slzy. I to je úděl chovatele, tak se pak noví majitelé na mě prosím nezlobte, až vám u branky budu mávat na cestu a brečet.

Přirostli jste mi k srdci maličcí, děláte nám doma velikou radost, vyrostli jste do překrásných, šikovných pejsků a jsem na vás všechny moc hrdá. Ale je čas rozjet se do velkého světa, vstříc novým dobrodružstvím a lásce nové rodiny. Bylo nám však s vámi moc dobře a nikdy nezapomenu na čas, který jsme mohli strávit spolu.

 

P.S. Fotky zatím nemám, tento týden byl velmi náročný. Ale snad ještě něco stihnu a doplním později ...

 

S fotografiemi mě tentokrát zachránil Gustík, majitel Gora - byl se potěšit se štěňátky a poslal fotky, které si tady udělal ... díky, Gustíku!

 

Vyhledávání

Kontakt

Amico di Boemia, chovatelská stanice České Budějovice +420 724 652 100

ŠTĚŇATA 7. TÝDEN/PUPPIES 7 WEEKS