HOKKAIDO & SMOOTH COLLIE

POZDRAVY Z HOLANDSKA / REGARDS FROM NETHERLANDS

07.01.2016 08:50


Miranda píše:

Dear Jana, Happy New Year!

Congratulations with the wonderful puppies from Yuki. I thought you were expecting a small litter? Now five puppies!! You will have again very busy with it. I think it is always exciting to find good new owners for the puppies.

We are very pleased with Queeny!! In the beginning we used the name Queeny, but she hardly listened to. We had coined for a female pup from Daimy the name Floortje, which we found very nice. We have therefore decided to give her that name.

She is really a great dog. She is now quite accustomed to her new life with us. She listens very well, is curious, enthusiastic and loves to play with Daimy. You can see them playing on the beach: https://youtu.be/Tbwe4Cs6Oa0

At home she is very sweet and quiet. She already exchanged teeth, we found two molars. Her ears have had all sorts of positions, right now she has droopy ears. It will be fine! As you can see from the photos, she is growing very fast.

I want to thank you very much for the confidence that we could buy Queeny. We are really so happy with her!

With best regards,

Kyan, Harald & MirandaDnešní ráno je pro mě velmi sváteční, přišel tento krásný e-mail od Mirandy s novými fotografiemi Queeny, která již slyší na nové jméno Floortje  a včera doručila pošta novoroční přání z Holandska.

Pokaždé, když si kladu otázku, proč chovám štěňátka, tak odpověď je docela jednoduchá ... právě pro tyto vzácné chvilky, když nový majitel ocení moji práci a svého nového člena rodiny takovým způsobem, jako to právě dnes udělala Miranda. A radost je o to větší, že Miranda je dlouholetou chovatelkou krátkosrstých kolií, rozhodla se pro štěňátko z našeho odchovu a je s ním šťastná. Video Daimy a Queeny při hrátkách na pláži je zde: www.youtube.com/watch?v=Tbwe4Cs6Oa0&feature=youtu.be

Mirando, děkuji za krásný nový domov pro Floortje (Queeny) a přeji v budoucnosti mnoho chovatelských úspěchů.


Více o Floortje (Queeny):

www.smooth-collie.net/view.php?id=13028


www.zonerama.com/Amico/Album/978715


www.balingshoek.com/Onze%20honden.htm

REGARDS FROM NETHERLANDS

/album/regards-from-netherlands/inside1-jpg/
/album/regards-from-netherlands/inside2-jpg/

Vyhledávání

Kontakt

Amico di Boemia, chovatelská stanice České Budějovice +420 724 652 100

FLOORTJE - QUEENY

/album/floortje-queeny/queeny-13-12-2015-jpg/
/album/floortje-queeny/queeny-19-12-2015-2-jpg/
/album/floortje-queeny/daimy-queeny-jpg1/